Historia

•  1921r powstał komitet założycielski OSP w Korabnikach. Inicjatorem był hr. Bolesław Miączyński, ówczesny właściciel dworu Korabnickiego, który przekazał plac pod remizę i wspomógł finansowo jej budowę. Członkami – założycielami byli mieszkańcy Korabnik: Franciszek Czopek, Stanisław Guzik, Maciej Kurlit, Józef Nazim, Antoni Podoba, Władysław Styrylski, Jan Styrylski.

• 1936r. zakończono budowę remizy. Początek działalności Straży.

•  OSP przetrwała organizacyjnie okres wojny 1939 – 1945r.

•  Po wojnie społeczeństwo Korabnik ufundowało m.in. :

–  2 motopompy w 1953r. oraz w 1967r

–  samochód strażacki marki Żuk w 1976r

FSC Żuk

•   w 2005r z inicjatywy druhów OSP otrzymało samochód strażacki marki Jelcz, który został następnie wyremontowany w czynie społecznym

Jelcz 004

•  w 2005r wykonano remont strażnicy z inicjatywy lokalnego samorządu, strażaków i przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Skawina

• w 2008r z inicjatywy druhów zakupiono samochód strażacki Mercedes Benz 608D który zastąpił Żuk-a

Mercedes-Benz 608D

• W 2014 roku dzięki staraniom naszych druhów oraz Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie pozyskano nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Benz 1222AF/Rosenbauer, który zastąpił lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Benz 608D, który został nieodpłatnie przekazany do OSP Borek Szlachecki.

_DSC4900_DxO

Mercedes-Benz 1222 AF

• Działalność naszej OSP to nie tylko ratowanie życia i mienia naszych sąsiadów. Nasza jednostka organizuje spotkania integracyjne i imprezy okolicznościowe dla potrzeb lokalnej społeczności. Ochotnicy naszej jednostki śladem swoich ojców i dziadków kontynuują szlachetną tradycję bezinteresownej pomocy. Tradycja ta w Korabnikach jest mocno zakorzeniona, świadczy o tym ilość młodych adeptów tej zaszczytnej służby.